Gyökérkezelés

A gyökérkezelés eljárással kapcsolatban számos tévhit alakult ki az elmúlt évek során, azonban a modern, gép eszközökkel végzett kezelési eljárásoknak köszönhetően ez is, mint minden más kezelés, már fájdalommentesen végezhető.

Ha erős fogfájdalommal érkezik, megfelelő gyógyszeres kezeléssel még a gyökérkezelés előtt csökkentjük a gyulladást, így a gyökérkezelés már fájdalommentesen elvégezhető. A legkorszerűbb érzéstelenítőket használva (Ultracain DS Forte), ami négyszer erősebb a hagyományos gyógyszereknél, nem érez semmit a kezelési eljárásból.

Rendelőnkben mindig a legutolsó megoldás a foghúzás. Ezt megelőzően minden esetben arra törekszünk, hogy pácienseink eredeti fogait a lehető legkíméletesebb eljárásokkal megmentsük.

Mikor lehet szükség gyökérkezelésre?
  • Ha a fog már magától elhalt,ha a belsejében erős gyulladás van, ami fájdalommal jár,
  • ha a fog koronájának nagy része károsodott,
  • hiányzik és a fogat csappal kell megerősíteni.
  • Vagy volt már gyökérkezelés, de sajnos sikertelen volt.
A kezelés lépései:

  1. A gyökérkezelés megkezdése előtt panoráma röntgent vagy intraorális röntgent készítünk.
  2. A felvételek alapján megkezdődik az elszuvasodott rész eltávolítása, és a fogbélüreg tartalmának eltávolítása egy apró nyíláson keresztül. Ez egy teljesen fájdalommentes fogászati beavatkozás!
  3. A gyökércsatornákat modern, gépi eszközzel gondosan előkészítjük és fertőtlenítjük. Ez még mindig fájdalommentes!
  4. A fogfájást okozó gyulladás megszüntetésére gyógyszeres tömés kerül az üregbe pár napra.
  5. A következő fogorvosi látogatás alkalmával készül egy a gyökércsatornák végleges tömése (gutta-perchaval), mely hermetikusan lezárja a fog belsejét, meggátolva ezzel további baktériumok bejutását.
  6. Végül, utolsó alkalommal elkészül a végleges fedőtömés a fog koronai részébe, vagy koronát helyezünk a fogra.

Fájdalom gyökérkezelés után?

Természetes, hogy amint elmúlik az érzéstelenítő, vagy a fájdalomcsillapító hatása, fájdalom érezhető. Ez a behelyezett gyógyszeres ideiglenes tömés hatására jelentkezhet, ugyanis ez egy "fertőtlenítő" hatással rendelkezik, amely sok esetben irritációt válthat ki a környező szövetekben. Ez általában 1-2 napig tarthat.

Fogcsikorgatás esetében elképzelhető, hogy a kezelt fogat olyan nyomás éri, amit az ideiglenes tömés nem tud megfelelően tartani. A nagy nyomás erő hatására ismét begyulladva nemrég gyulladásban lévő terület, ezért mindenképpen tanácsolt az alváshoz éjszakai fogvédőt hordani.

Ha a fájdalom még mindig jelentősen fennáll, előfordulhat, hogy a gyulladás tovább terjedt az állcsontra és azt is begyullasztotta. Ezt az állcsont fájdalma, vagy az arc duzzanata is jelzi. Ha a fájdalom több napon át is fennmarad, akkor keresse fel fogorvosát!

Bővebb információért és személyes konzultációért keressen minket elérhetőségeink egyikén !